Menu

Ny sæson i Jyllandserien og serie 1 + ny cheftræner til herresenior (1)

image Carsten Karkov og Henrik Skov
09. juli 2025 kl. 16:00

Seniorafdelingen i Skødstrup består af både U19 herre, herresenior og kvindesenior. Det gør den fordi det er utrolig vigtigt for klubben, at vi får ungdom og senior tæt på hinanden så vi kan understøtte overgangen fra U19 til senior så godt som muligt.


Kort status på U19 i sæsonen 24/25:
U19 er blevet ledet i stærk stil af Jørgen og Kresten, som har haft omkring 50 U19 spillere til kamp og træning igennem sæsonen. Det ene U19 hold endte som nummer 3 i liga 3 og det andet endte som nummer 2 i liga 4. Det er utroligt positivt at Skødstrup som klub har en så stor gruppe af spillere i denne aldersgruppe og dette i høj grad i kraft af det arbejdet der er blevet leveret af Jørgen og Kresten.

Kort status Herresenior 24/25:
I foråret stoppede samarbejdet med Martin Christensen. Lars Rasmussen trådte til som interim serie 1 træner, samtidig med opgaven som træner for kvindesenior. Lars har fået stor støtte fra spillergruppen og 2. holdstræner Jesper for at få logistikken til at gå op. Den indsats der er ydet for at få dette forår til at gå op i en højere enhed er yderst værdsat. Serie 1 holdet overlevede i serie 1 og vi kan dermed jagte nye drømme med udgangspunkt i serie 1 i den kommende sæson. Derudover lykkes det for første gang måske nogensinde at kvalificere sig til hovedrunden i pokalturneringen, hvor 1. runde spilles i starten af august. Vores 2. hold rykkede ned i serie 4 og med et nyt kuld U19 spillere der kommer op i seniortruppen, bliver det spændende at følge hvordan præstationerne og resultaterne bliver i den kommende sæson.
Der skal lyde en stor tak til Adam og Jakob som spillende assistenttrænere i foråret 25 på 2. holdet herre.

Kort status Kvindesenior 24/25:
Under ledelse af assistenttræner Morten Larsen og cheftræner Lars Rasmussen klarede kvinderne sig endnu en ny sæson i Jyllandserien. Det er nu lykkes at forblive i rækken i 2 år i streg, hvilket må siges at være en flot præstation. Forårssæsonen forløb måske ikke helt som håbet, men pigerne kæmpede sig til endnu en sæson med en 6 plads i rækken efter nedrykningsstregen var kommet lidt tæt på sidst på sæsonen. Nu håber trænerne og holdet på lidt tilgang på spillersiden, så forudsætningerne for en ny sæson i Jyllandsserien kan sikres.

I den kommende sæson ser træner/leder kabalen i seniorafdelingen ud som nedenfor. Det er lykkedes klubben, at lave en aftale med Carsten Karkov som ny cheftræner for serie 1 holdet. Vi glæder os til samarbejdet med Carsten i den kommende sæson.


Trænerteams – seniorafdeling 2025/2026:

Jyllandsserien kvinder:

Cheftræner: Lars Rasmussen
Assistent: Morten Larsen

Serie 1 Herre:

Cheftræner: Carsten Karkov
Holdleder: Kresten Horn

Serie 4 Herre:

Cheftræner: Jesper Buus

Transitionstræner: Kresten Horn

U19 liga 2 + 4:

Cheftræner: Jørgen Vohlert Rasmussen
Assistent træner: Mikkel Østergaard Jensen
Assistent træner: Morten Pedersen
Holdleder: Michael Anderskov Schmidt

 

Luk